Arbitraažpanustamine
Mis on arbitraažpanustamine ja kuidas see töötab?
Arbitraažpanustamine (sure bet, surebets) on süsteem, mis on kuulus selle poolest, et niimoodi panustamisel raha ei kaotata. See ei anna sulle kiiresti palju raha, kuid süsteemi teeb unikaalseks asjaolu, et sinu panustega seotud risk on võrdne nulliga.
Nüüd selgitame, kuidas see süsteem töötab. Võtame näiteks matši Mancester Unitedi ja Tottenhami vahel. Nipp on selles, et leida kihlveokontor, mis pakub koefitsienti 1.80 Manchester Unitedile ja 2.10 Tottenhamile, ning teine kihlveokontor, mis usub, et võitjaks tuleb Tottenham ja pakub sama suuri koefitsiente, kuid favoriidiks on Tottenham. Kui panustad 100 eurot Manchesterile esimeses kihlveokontoris ja veel 100 eurot Tottenhamile teises, teenid sa 10 eurot sõltumata sellest, kes mängu võidab. Pane tähele, et mõlemas kihlveokontoris kokku panustasid sa 200 eurot ja teenisid võitnud panuselt 110 eurot, nii et süsteem on üsnagi kasumlik.
Arbitraažpanustamine (sure bet, surebets) paberil
Eksisteerib mitu erinevat arbitraaži liiki. Kõige tuntum on selle meetodi rakendamine erinevaid kihlveokontoreid kasutades, mis põhineb sellel, et erinevad kontorid pakuvad erinevaid koefitsiente. Et asja lihtsustada, võtame jällegi samad meeskonnad – Manchester Unitedi ja Tottenhami. Ühes kihlveokontoris on koefitsiendid 1.30 Manchesterile ja 3.50 Tottenhamile, samal ajal kui teises kihlveokontoris Manchester Unitedi koefitsient veidi suurem – 1.44 Mancesterile ja 2.90 Tottenhamile. Kihlveokontorid on välja töötanud ainulaadse reegli, mille kohaselt peab kihlveol matši igale lõpptulemusele vastandlikule tulemusele panustatud rahasumma olema suurem 1-st. Minu poolt mainitud matši jaoks:
Kihlveokontor 1 – 1.30-1 + 3.50-1 = 1.055 ja
Kihlveokontor 2 – 1.44-1 + 2.90-1 = 1.039
Seda tuntakse kui ”tasakaalus panuseid” (“balanced books”) ja selle meetodi kasutamise tõttu teenivad kihlveokontorid iga matši pealt, kuidas see ka ei lõppeks. Toodud näites kavatseb kihlveokontor 1 panustelt umbes 5,5% kasumit teenida, sel ajal kui kihlveokontor 2 saab 3,9%.
Siinkohal tulebki mängu arbitraaž. Nipp seisneb selles, et otsida erinevates kihlveokontorites erinevaid koefitsiente, mille rakendamisel tuleks summa 1-st väiksem. Olukordades, kus kihlveokontoritel on lõpptulemusele erinevad vaated, võib selle pealt ka tegelikult raha teenida. Näiteks kui Belgia võrkpallikoondis mängib mingi teise meeskonnaga, pakuvad Belgia kihlveokontorid oma meeskonnale väiksemaid koefitsiente, samal ajal kui koefitsiendid vastasmeeskonna võidule on ülisuured.
Kui minu poolt näitena kasutatud matši puhul teha panus Manchester Unitedile teises kihlveokontoris ja Tottenhamile esimeses, saame:
1.44-1 + 3.50-1 = 0.98
Panustades 1000 eurot Manchester Unitedile kihlveokontoris 2 ja 414.43 eurot (1000 x (1.44 / 3.50)) Tottenhamile kihlveokontoris 1 teenid sa umbes 28.57 eurot sõltumata sellest, kes mängu võidab.
Arbitraažpanustamine (sure bet, surebets) praktikas
Vaatamata riski puudumisele seisab iga mängur silmitsi plajude probleemidega.
Arbitraažiolukord on lühiajaline. Arbitraažpanustamiseks on sul aega umbes 15 minutit ja sa pead olema kiire! Ilma kiire tegutsemiseta võib juhtuda, et arbitraaži pealt teeniv mängur (arbija) ei jõua kõigi lõpptulemuste peale panuseid teha ja arbitraažist saab riskantne panus.
Inimlike eksimuste eest tuleb kõrget hinda maksta. Kihlvedude arv on suur ning kihlveokontoreid on loendamatult palju. Iseseisev arbitraaži otsimine on keeruline ülesanne, millesse tuleb panustada palju aega ja jõupingutusi. Suur hulk olemasolevaid spetsiaalseid onlain-kalkulaatoreid ja arvutiprogramme võivad aidata tehtavate vigade arvu vähendada, kuid kõigest hoolimata võib vigu ette tulla. Kihlvedude suur hulk või liigne erutus võib viia selleni, et panus tehakse või lõpptulemus arvutatakse valesti – kõik see võib põhjustada läbikukkumise.
Mõnikord pakuvad kihlveokontorid oma konkurentidest tunduvalt suuremaid koefitsiente. Reeglina võib see kaasa tuua kihlvedude sõlmimise lõpetamise kogu matšiks. See kujutab endast suurt riski, kuna arbijale jääb alles teises kihlveokontoris tehtud panus. Ta peab kiiresti reageerima, et panus asendada ja kaotust vähendada.
Arbitraaž on igati seaduslik, kuid ükski kihlveokontror ei kiida seda meetodit täielikult heaks. Kihlveokontorid, mis usuvad, et kasutatakse arbitraaži, kehtestavad küllaltki väikese maksimumpanuse, millega sul pole võimalik midagi võita. Veel üheks vastumeetmeks on anda mänguritele võimalus raha kiiresti sisse kanda võimaluseta seda oma arvelt kiiresti kätte saada.
Muud arbitraaži liigid
Spordiarbitraaž poolt või vastu (toimumisele või mittetoimumisele) panustamisel on põhimõtteliselt identne erinevate kihlveokontorite kasutamisega, kuid seda tehakse kihlveobörsidel.
Boonusarbitraaži saab kasutada igas kihlveokontoris, mis pakub esmaregistreerujatele boonuseid. Saadav boonusesumma varieerub 5 eurost maksimaalselt 250 euroni, kuid reeglid näevad ette, et enne kui boonuse võib välja võtta, tuleb sellega 2-3 korda panuseid teha. Arbitraažil kasutatakse boonust reaalse raha asemel, kuid tulemit kasutatakse teise isiku profiililt. Eeliseks on see, et arbija ei pea otsima ehtsat arbitraažiolukorda, kuna väikseimgi kaotus toob sisse raha.
Kokkuvõte
Arbitraaži korral on sinu panused riskivabad ning sa võid mõningat kasumit teenida. Siiski pole see nii lihtne, kui võib näida – sul tuleb varuda palju aega ja kulutada palju jõudu.