Teadaanne
kas-martingale-panustamissusteem-tasub-ennast-ara

Kas Martingale panustamissüsteem tasub ennast ära?

Kas Martingale panustamissüsteem tasub ennast ära?

Martingale panustamissüsteem töötati välja 18. sajandil Prantsusmaal. Tegelikult oli see üks tervest rühmast panustamismeetoditest, mida klassifitseeriti kui „martingale“. Tänapäeval tuntakse Martingale’na suhteliselt lihtsat spordile panustamise süsteemi, mis kirjutab ette, et kihlveo võitmise korral on järgmise panuse summa samasugune, kuid kaotatud kihlveo korral tuleb järgmine panus kahekordistada.

Mõnede spordile panustavate mängurite usk sellesse meetodisse on tugev, samal ajal kui asjatundlikud spordile panustajad, kes saavad aru panustamise matemaatikast, arvavad, et tegu on kehva rahahalduse näitega. Asjaolu, et seda süsteemi tänapäeval ikka veel kasutatakse ja turundatakse, räägib rohkem kaotava mänguri meeleseisundist, kui süsteemi edukusest või läbikukkumisest. Järgnevalt kirjeldame, kuidas see süsteem töötab.

Esiteks on tähtis teada, et antud süsteem on välja töötatud kihlvedude jaoks, mille võitmisel panustaja saab tagasi kahekordse oma panuse summa. Arvatakse, et sellised kihlveod esinevad umbes 50% juhtudest. Panustaja, kelle panustamiseks kasutadaolev rahasumma (bankroll) moodustab $500, teeb $50 suuruse panuse pärastlõunasele jalpallimatšile. Ta kaotab kihlveo. Vastavalt Martingale süsteemile panustab mängur nüüd $100 õhtupoolikul toimuvale mängule. Kui ta selle kihlveo võidab, saab ta vastavalt teooriale tagasi eelmisel kihlveol kaotatud summa ja lisaks veel $50 kasumit. Pärast kihlveo võitmist naaseb panustaja $50 panuse juurde kuni järgmise kaotuseni.

Selle süsteemi probleemiks on, et see võib panustaja bankrolli kiiresti ohtu seada. Mis siis, kui meie näites kaotab mängur ka õhtupoolse kihlveo. Nüüd peab ta panustama $200 pühapäevaõhtusele matšile. Kui ta ka selle mängu tulemust õigesti ei ennusta, on mänguri bankroll vähenenud 500 dollarilt 150-le. Nüüd näemegi tõelist Martingale’ga seotud probleemi – panka on jäänud ainult $150, kuid Martingale süsteemi kohaselt peaks järgmine panus olema $400. Martingale tõttu on mänguri bankroll kokku kuivanud.

Muidugi pole probleem nii suur, kui esialgseks panuseks on $20, mis on 500 dollarilise bankrolli korral mõistlikum suurus. Siiski, isegi kui panna mängu ainult 20 dollarit, kaotab mängur selle süsteemi rakendamisel kolme ebaõnnestumisega $80 ja peab panustama $160 esmaspäevaõhtusele mängule. Kui ta ka selle kihlveo kaotab, on ta pank vähenenud 260 dollarile. Vastavalt Martingale’le peaks järgmine panus olema $320 ja jällegi, nagu ka eelmises näites, pole selleks enam raha.

Enamus asjaarmastajatest spordile panustajaid ei mõista, kuidas töötavad koefitsiendid matemaatika seisukohalt. Kas teadsid, et 50% edukusega professionaalne mängur kaotab 5 mängu järjest 3% juhtudest. Martingale süsteemi kasutamisel võtab matemaatika lõpuks oma ja mängur laostub.

Martingale vaadeldakse kui regressiivset panustamisviisi, mille korral panustajad mängivad konservatiivselt, kui neil asjad hästi lähevad, ja suurendavad järsult panuseid, kui on vaja langusest väljuda. Süsteem põhineb usul , et kaotustejada võrdsete koefitsientidega kihlvedude korral tähendab seda, et lõpuks saabub võit, mis hälbe kõrvaldab. Kuid idee, et võidud ja kaotused võrdsustuvad, mida tuntakse ka Mänguri veana, on ebaloogiline vaid ühel põhjusel – see lähtub eeldusest, et meie neli kihlvedu on omavahel seotud, kuid seda need pole. See, et keegi esimese kihlveo võidab või kaotab, ei mõjuta kuidagi teist kihlvedu ning teise kihlveo tulemus ei oma mingit mõju kolmanda kihlveo tulemusele. Kui korrelatsioon kihlvedude vahel puudub, sõltub võitude ja kaotuste järjestus juhusest ja selle üle pole ühelgi mänguril kontrolli.

Kasu ükskõik millise süsteemi rakendamisest spordile panustamisel kaldub olema tühine. Miks? Edukus spordile panustamisel põhineb tõsisel spordiennustuste alasel analüüsil, pädeval informatsioonil ja siseinfo valdajate vihjetel. Mänguri edu või ebaedu sõltub tema võimest kasutada kogu kättesaadavat teavet õige valiku tegemiseks, mitte aga mingist tõenäosuste alusel koefitsientide korrigeerimist käsitlevast teooriast. Kui kasutad Martingale panustamissüsteemi, tee seda ettevaatlikult.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga