Kelly kriteerium
Spordile panustamine Kelly kriteeriumit kasutades
Kelly kriteerium töötati välja J.L. Kelly noorema poolt. Ta kirjeldas oma teooriat ajakirjas Bell System Technical Journal 1956. aastal. Oma olemuselt on Kelly süsteem progressiivne panustamismeetod, mille korral mängurid teevad kõrgema võidu tõenäosuse korral suuremaid panuseid ja madalama võidu tõenäosuse korral väiksemaid panuseid.
Aastate jooksul on paljud professionaalsed mängurid, spordile panustajad ja matemaatikud seda süsteemi erineval viisil katsetanud. Enamus neist on nõus sellega, et parem on riskida vähemaga kui Kelly kriteerium soovitab ning parimal juhul tuleks seda süsteemi kasutada nagu põhimõtet, aga mitte reeglit. Sageli võib kuulda, kuidas mängurid räägivad, et kasutavad 1/2 või 1/4 kellyt. Need on lihtsalt Kelly kriteeriumi valemi lihsustatud variandid.
Üheks põhjuseks, miks Kelly kriteeriumit tuleks rakendada põhimõttena, on see, et selle järgimine ilma igasuguse kohandamiseta jätab panusevõrrandist välja konkreetse mänguri ja tema omandatud teadmised. Kuna faktiliselt on tegemist matemaatilise võrrandiga, väidavad mõned, et Kelly välistab inimlikud arutlused, samal ajal kui teised märgivad, et ükski süsteem pole täiuslik ja reaalses elus panuste tegemisel on vajalik selle kohendamine olemasoleva kogemuse alusel.
Peamiste Kelly kriteeriumiga seotud probleemide hulka kuuluvad:
- See on kerglane panustamissüsteem, mis võib takistada igat mõistliku rahahalduse rakendamise katset. Mida kõrgemad on šansid, seda suurem on su panus. Kuid selle süsteemi kasutamisel võib mängur ühel kihlveol riskida 20-50% oma bankrollist. See on tõsine löök, kui kõrged šansid osutuvad madalateks ja sa kaotad kihlveo. Näiteks, kui sul on panustamiseks kasutada 1000 eurot ja sa panustad šansside 2-1 juures, ütleb Kelly, et kui su võidu tõenäosus on 60%, peaks su panuse suuruseks olema 399 eurot! See on suur summa raha – 40% sinu bankrollist. Enamus professionaalseid mängureid on seisukohal, et panustajad peaksid kasutama ainult osa (umbes 50%) Kelly süsteemi poolt soovitatavatest summadest.
- Mis puudutab riski, siis see panustamismeetod nõuab paljudelt panustajatelt oma psühholoogilisest komforditsoonist väljumist. Paistab, et mõnedel mänguritel pole Kelly kriteeriumi järgimisel enam ruumi hingatagi. See võib olla psühholoogiliselt koormav. Selle süsteemi kasutamisel tuleb panustajatel arvesse võtta, millega nad on tegelikult valmis riskima ja milline on nende komforditsoon panuste tegemisel.
- Sinu järgmist panust puudutavad arvutused baseeruvad sinu lähteandmetel ja Kelly valemiga arvutatavatel andmetel. Eksisteerivad onlain kalkulaatorid, mis võivad aidata tagada õige summa panustamise. Kui aga mõni sinu arvudest on vale, siis süsteem ei tööta. Täpsus on eluliselt tähtis.
- Kuigi see süsteem võib aja jooksul suurt tulu tuua, puuduvad selles ülem- või alampiirid. See tähendab, et Kelly kriteeriumi rakendamisel võivad üksikud panused olla sellised, et sa riskid suurema osaga oma bankrollist. Kõik teenitu võib korraga kaotada.
Enamusel panustajatest ei õnnestu Kelly kriteeriumit edukalt kasutada, kuna nad ei oska täpselt hinnata oma võiduprotsenti. Peaaegu kõik mängurid ülehindavad oma tegelikke eeliseid ja see on tavaliselt põhjuseks, miks spordile panustajad Kelly kriteeriumit rakendades kaotavad.
Mängurid on Kelly kriteeriumit palju aastaid edukalt kasutanud, kuid kui teha seda hooletult või süsteemi pimedalt järgides, võivad tulemused olla katastroofilised. Nii et pea meeles – „Ole ettevaatlik, mängur ja kasuta Kelly süsteemi targalt.“